|
Pomladanska lekarna (Povzeto po knjigi Lohmann/Eisenreich, Narava in letni časi, in učbenikih Nadja Prijatelj, Farmakognozija – Rastlinske droge, in Farmakognozija – Kemijska struktura naravnih spojin)
Navajeni smo, da se prehranjujemo s kulturnimi rastlinami, zato si komaj še predstavljamo, da so ljudje več deset tisočletij let živeli od divjih rastlin (in divjih živali). Seveda so poznali tudi njihovo zdravilno delovanje. Rastline so bile vedno hrana in zdravilo istočasno.
Katere lastnosti dajejo rastlinam zdravilni učinek? To je naravnost nepredstavljiva raznolikost učinkovin, ki v najmanjših koncentracijah delujejo na rastlinske in živalske organizme.
Rastlinske učinkovine delimo v več skupin. To so najprej močno delujoči alkaloidi, ki so strupene snovi, v majhnih dozah pa delujejo zdravilno. Rastline, v katerih prevladujejo tovrstni alkaloidi, niso primerne za pripravo čajev, temveč jih uporabljamo v farmacevtski industriji. Mednje prištevamo atropin volčje češnje in kolhicin jesenskega podleska.
Pogoste so tudi grenčine. K njim prištevamo tri skupine: prave grenčine, kakršne so v koreninah svišča in v tavžentroži; aromatične grenčine, pri katerih sodelujejo tudi eterična olja (pelin, gozdni koren, kolmež); pekoče grenčine, ki jih vsebujeta poper in ingver.
Prave grenčine spodbujajo izločanje želodčnih sokov in učinkujejo krepilno. Podobno delujejo tudi aromatične grenčine – spodbujajo delovanje črevesja, žolča in jeter. Pekoče grenčine pa pospešujejo prebavo.
Zelo pomembna učinkovina so tudi eterična olja. To so lahko hlapne, dišeče snovi.
Iz nekaterih vrst citrusov pridobivajo eterično olje s stiskanjem. Sveže zunanje dele lupin stiskajo med valji, ki imajo nožke ali konice, da prebodejo votline z eteričnim oljem. Izločeno eterično olje sperejo s tankim curkom vode in nastalo emulzijo ločijo.
Nekatera eterična olja imajo neželene učinke in niso primerna za vse skupine ljudi. Previdnost je potrebna zlasti pri nosečnicah in majhnih otrocih. Eterična olja lahko povzročajo alergijske reakcije. Eterična olja moramo odmerjati zelo previdno. Ker so topna v maščobah (so lipofilna), se hitro absorbirajo skozi kožo in sluznice. Pri stiku s kožo ali sluznico dražijo, zaužitje večjih količin pa povzroča slabost in bruhanje.
|
|