Pojdi iskat
eGradiva Predstavitve Dejavnosti Od A do Ž
Od A do Ž / Pomembni dnevi in dogodki / April / Svetovni dan zdravja (7. 4.) Pišite nam Tiskaj stran
Tematski projekti
Kaj se dogaja v naravi?
Znamenite osebe
Pomembni dnevi in dogodki
Od A do Ž
PREDSTAVITVE IN DOGODKI
Predstavitve/dogodki
Svetovanja
 Arhiv dogodkov 

UČNA GRADIVA
Pravkar izšlo
V pripravi
Katalog gradiv

INFORMACIJE
Potrditve
 Recenzije
 Vprašajte nas

E-NOVICE
DZS

EPI BRALNE ZNAČKE

Domov
Kontakt
E-revija
Kaj pomeni?
(Vir: Veliki splošni leksikon 2005 na plošči CD-ROM)


rastlinske droge –
so v glavnem cele, razdrobljene ali razrezane rastline, deli rastlin, alge, glive, lišaji v neobdelanem stanju, običajno so posušene, včasih tudi sveže.


navadna arnika
(Arnica montana) – razširjena je v Evropi in na jugu Rusije. Nabiramo cvetove, ki vsebujejo grenčine, flavonoide in nekaj eteričnega olja. Delujejo protibakterijsko, protiglivično in zdravijo vnetja. Uporabljamo jo zunanje pri zvinih, izpahih, oteklinah zaradi poškodb, vnetjih sklepov, vnetjih kože zaradi pikov žuželk. Med terapijo se lahko pojavi draženje kože.


visoki jeglič
(Primula elatior) – raste na više ležečih sončnih vlažnih travnikih in gozdnih obronkih v Evropi ter v Centralni in Jugozahodni Aziji. Nabiramo korenike, in sicer v tretjem letu rasti. Vsebujejo saponine, ki povečujejo izločanje bronhialne sluzi, s čimer olajšajo izkašljevanje. Visoki odmerki dražijo želodčno sluznico in lahko povzročajo bruhanje ali drisko.


prava kamilica (Matricaria recutita) – izvira iz Jugovzhodne Evrope in Bližnjega vzhoda. Danes raste kot njivski plevel in ob poteh. Za farmacevtske potrebe jo gojijo. Vsebuje eterično olje, grenčine, sluzi. Sestavine zdravijo vnetja, pospešujejo celjenje ran, delujejo protibakterijsko, protiglivično, blažijo krče gladkih mišic v prebavilih in sečnih poteh, preprečujejo nastajanje črevesnih plinov.


navadni slez
(Althaea officinalis) – izvira iz Evrope in Zahodne Azije, razširjen je tudi v Severni Ameriki. Nabiramo korenino in liste, saj vsebujejo sluzi, ki varujejo sluznice pred draženjem. Uporabljamo jih za blaženje suhega dražečega kašlja, ki se pojavi zaradi izsušenosti sluznice ali okužbe zgornjih dihal.


poprova meta
(Mentha x piperita) – je križanec med dvema vrstama divje rastočih met (klasasto in vodno). Vsebuje eterično olje, ki ugodno deluje na prebavila. Uporabljamo jo pri občutku napetosti, polnosti, napenjanju, krčih. V kombinaciji z drugimi zdravilnimi rastlinami pomaga pri nervozi, napetosti, tesnobi. Pri okužbah dihal uporabljamo eterično olje v obliki inhalacij ali mazil.


zdravilna špajka
(Valeriana officinalis) – baldrijan; izvira iz Evrope in Azije, raste tudi v Severni Ameriki. Nabiramo korenine, ki vsebujejo eterično olje z valerensko kislino. Le-ta delujejo pomirjevalno in hipnotično. Izvlečke ali eterično olje uporabljamo tudi v kopelih. Prevelik odmerek povzroči pretirano utrujenost, trebušne krče, vrtoglavico, tresenje rok.


šentjanževka
(Hypericum perforatum) – raste na suhih, kamnitih travnikih, ob poteh, na nasipih in gozdnih jasah po vsej Srednji Evropi, Severni Afriki in Zahodni Aziji. Eterična olja, hipericin in čreslovine zeli delujejo antidepresivno, spodbujajo delovanje jetrnih encimov. Pri lokalni uporabi deluje šentjanževka protivnetno, protibakterijsko, protiglivično, zmanjša občutek bolečine. Uporabljamo jo pri poškodbah in vnetjih kože, blagih opeklinah in mišičnih bolečinah.

 
© DZS, d. d., (2008 - 2011) | Pravna obvestila | Kolofon | Nagradne igre | Pogoji oglaševanja | Politika piškotkov